Saturday, April 6, 2019

Instructor Graded Assignment Essay Example for Free

Instructor Graded engagement EssayEquationsIn this and future Instructor Graded Assignments you will be asked to apply the answers you found in the Unit 1 Assignment. Note For these questions you need to cite a reliable source for information, which connotes you cannot use sites like Wikipedia, Ask.com, and Yahoo answers. If you do use those sites the instructor may award 0 points for your response. The Assignment problems mustiness excite the work shown at all times. The steps for solving the problems must be explained. Failure to do so could result in your submission being given a 0. If you have any questions nigh how much work to show, please contact your instructor. Assignments must be submitted as a Microsoft Word schedule and uploaded to the Dropbox for Unit 2. Type all answers directly in this Assignment below the question it applies to. All Assignments be due by Tuesday at 1159 PM ET of the assigned Unit.Finding the National honest Price for GasThese first few q uestions will require you to use the internet to search for the study amount price for artillery. Remember to use a scholarly site for information. List the website(s) you visited herehttp//www.eia.gov/tools/faqs/faq.cfm?id=287t=10(2 points) What was the average price of a congius of gas 1 course from when your business math class started? I am confused with this question my class began in August 2014 so 1 year from wherefore will be 2015 so I have to go to the projected petrol prices which for a gallon of gasoline ar projected to be $ 3.38 as compared to $ 3.48 in 2014 down 10 cents a gallon. (5 points) You have $50 on hand and need to buy gas. How many gallons of gas can you buy (using the valuate you reported in Question 1.) $ 3.38 per gal. I would be able to purchase 14 gallons for $ 47.32 leaving $ 2.68 from the accredited $ 50.00. $ 3.38 x 14 = $ 47.32. 3. (5 points) If gas prices were to set down 10% from the current price, how much would a gallon of gas appeal n ow?Current price per gallon of gasoline is $ 3.50 so a gallon would drop from 3.50 to $ 3.15 per gallon a drop of 35 cents per gallon which is 10% of $3.50. 4. (5 points) victimization the average for 1 year ago, and the average for 6 calendar months ago, write in code thepercent increase or decrease in the price of a gallon of gas over that 6 month time span. The average price per gallon of gasoline in the U.S 6 months ago May, 2014 was$ 3.66, the average price 1 year ago Oct. 2013 was $ 3.27, = ((3.66 3.27) / 3.27) * atomic number 6 = (0.39 / 3.27) * 100 = 0.119266 * 100 = 11.9266% change = 11.9266% increaseFinding the National Average for Food for One PersonQuestions 5, 6, and 7 will require you to search for the national average for food for one person. Remember to use a scholarly site for information. List the website(s) you visited here http//www.cnpp.usda.gov/sites/default/files/CostofFoodAug2014.pdf5. (3 points) What was the national average for food for a month for one p erson, one year ago from the date the class started? Use the average for a 35-year-old male, and if triune figures are given for that gender and age, use the highest number. $364.90 6. (5 points) If this person lives in a state with a 7% sales tax on all food purchases, how much will they need to spend on food for one year? $4,685.287% of 364.90 = 25.54 + 364.90 = 390.44 x 12 = $4,685.287. (5 points) Create an equation you could use to calculate the cost one person spends on food for a year (assume no tax on the food), using this site. Your equation must work for any age range, and any gender now. I went with the highest (liberal) cost for a single person per month which is $373.10 per month 373.10 x 12 = $ 4472.20 for one years food supply cost, I hope I understood this question correctly.Essay Question (15 points)8. Using the internet, find a website where a elongate equation is used. Using that website as a source, write a 1 page essay response in which you discuss how the eq uation was used, if it was used correctly, and what solutions to the equation mean (in other words, why are you using the equation in the first place? What is the solution vatic to tell you once you find it).Requirements for essayWrite your essay in this document do not save it in a separate file. You must clearly state your position with well-structured paragraphs using comely grammar, spelling, and sentence structure. This is not an opinion question you must offer evidence to support your position, using exponentily cited sources. Your answer must be between -1 page in length.You must cite and reference at least one source (book, website, periodical) using APA format. The required website counts as one source. You may submit your Assignments to the maths Center for review. Tutors will not grade or correct the Assignment, but they will provide advocate for improvement. Tutors will not, how incessantly, help you find web sites for the Assignment. Be sure to submit Assignments early enough to vex feedback and make corrections before the Assignment due date (24 minute turn-around times Monday-Thursday and 48 hour turn-around times on weekends are typical). Email Assignments to emailprotected Please put MM255 Assignment Review in the pillowcase line of the message.Thomas DoyleUnit 2 assignment EssayMM255 Business Math and Statistical MeasuresIf youve ever doubled a favorite recipe, youve applied a linear equation. If one cake equals 1/2 cup of butter, 2 cups of flour, 3/4 tsp. of baking hot powder, three eggs and 1 cup of moolah and milk, then two cakes equal 1 cup of butter, 4 cups of flour, 1 1/2 tsp. of baking powder, six eggs and 2 cups of sugar and milk. To get twice the output, you put in twice the input. You might not have known you were using a linear equation, but thats exactly what you did. http//classroom.synonym.com/real-life-functions-linear-equations-2608.htmlI use linear equations when I do my payroll, for example, If my foreman Chris wo rks 2 hours at the rate of 20.00$ per hour, X = the number of hours worked and y equals the hourly rate so Y = 20x or 40.00$. I did not realize there were so many linear and nonlinear equations used in everyday life situations, they were always there I just never saw them for what they were. I use linear equations in the first example in order to increase the output and in the second to figure the correct payroll amount and these are the exact results I achieved.

No comments:

Post a Comment